top of page
ויסות חושי נרחב

 ?מהו ויסות חושי

Drawing of Owl

ויסות חושי מתייחס לאופן בו אנו משתמשים באינפורמציה שמגיעה מחושינו הגופניים ומסביבתנו החיצונית. נהוג לחשוב על החושים כמבודדים אחד מן השני אך למעשה כל החושים שלנו עובדים יחד על מנת לספק לנו תמונה מהימנה של העולם ושל מקומנו בו. החושים משתלבים אחד עם השני על מנת לייצר הבנה מלאה של מי אנחנו, איפה אנחנו ומה קורה סביבנו.

מכיוון שהמוח משתמש באינפורמציה אודות מראות, קולות, טקסטורות, ריחות, טעמים ותנועה באופן מאורגן, אנו מייחסים משמעות לחוויות החושיות שלנו ויודעים כיצד להגיב ולהתנהג בהתאם. אם אלך בקניון לדוגמא, ואריח ריח חזק ומתוק, אדע לזהות שמדובר בריח של סבון ואבין שאני הולך ליד חנות סבונים. יתכן שאשאר על מנת ליהנות מהריח או שאלך משם כי החלטתי שאני פחות מעוניין בסבונים.

כיום ידוע שוויסות חושי לקוי מפריע ללמידה והתפתחות תקינה אצל ילדים, וכן ידוע שכ- 10% עד 15% מהילדים מתמודדים עם קשיי ויסות חושי.

קשיים בויסות חושי

 קושי בהבחנה חושית 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

במקרה זה, הילד סובל מקושי להבחין במאפיינים הבולטים של החוויה החושית או שיהיה זה מאתגר עבורו להבדיל בין איכויות שונות של החוויה החושית. למשל, יהיה לו קשה להחליט כמה כוח להפעיל על חפצים שונים. כך, יתכן שישבור בטעות צבעים בעודו מצייר.

 קושי מוטורי חושי 

 

 

 

 

 

 

במידה ולילד יש קושי מוטורי חושי, ייתכן שהוא סובל מדיספרקסיה או שהיציבה הגופנית שלו אינה תקינה. הילד הדיספרקסי יכול להיראות קצת גמלוני, יוצא דופן, נתון לתאונות וחווה קשיים מוטוריים. לילד עם דיספרקסיה ישנם קשיים בשיווי משקל, ואתגרים הקשורים בכוח גופני או סיבולת.

 רגישות יתר לגירוי חושי 

 

 

אם לילד יש רגישות יתר לגירוי חושי, התגובות שלו לאינפורמציה המתקבלת מהחושים עלולות להיות חסרות פרופורציה ביחס לחוויה הממשית. יתכן שהוא יסבול מתגובתיות יתר, מחוסר בתגובתיות או מהתנהגות שמטרתה גירוי החושים באופן מסוים.

Cutout Shapes

עבור האדם הממוצע, ויסות חושי מתרחש כתקנו מבלי שיצטרך לחשוב על כך וכמעט ללא מאמץ. לדוגמא, בעודי מגהץ חולצה ומשוחח עם אחייני הצעיר, סביר להניח שאצליח להתרכז בשיחה ולשמוע ממנו את כל הפרטים העסיסיים ביותר אודות סדרת הטלוויזיה האהובה עליו. ייתכן אפילו שבמהלך השיחה גיהצתי ערימה שלמה של חולצות מבלי לחשוב על כך בכלל. לא הייתי צריך לחשוב באופן מודע כמה חזק אני צריך ללחוץ על המגהץ, או לנסות לפענח מה לעשות כשנתקלתי בקמט או כשסיימתי לגהץ שרוול. פשוט גיהצתי. זה היופי בחושים שלנו, הם כמעט אוטומטיים. כמובן, שאם משהו בלתי צפוי היה קורה, אם הייתי מבחין בכתם לדוגמא, חושיי היו מתחדדים ומתמקדים במידע הבולט שזה עתה התקבל בחושיי. אילולא כן, הכל היה עובר בקלות. עוד יום, עוד ערימת כביסה.

Abstract Colors

איך זה מתבטא בחיי היומיום?

עבור אחרים, ויסות חושי אינו פועל ביעילות. אנשים עם אתגרים חושיים מתקשים לפענח מה קורה מחוץ לגופם ובתוכו, ואין שום ערובה שהמידע החושי שהם עובדים איתו הוא מדוייק. בתגובה לכך, יתכן שישתדלו להימנע מתחושות מבלבלות או מלחיצות, או שינסו להשיג עוד מהתחושה כדי לפענח ולהבין אותה. דוגמא לכך היא ילד שיש לו קושי לפענח ולווסת מידע חושי הקשור במגע ומנסה להימנע מתחושות מגעיות לא נעימות כגון ללכלך את ידיו בצבע, חול או דבק. לעומתו, ילד אחר יכול להשתוקק למגע ולחתור אליו באופן אקטיבי.

אילו היו לך אתגרים חושיים, פעולה פשוטה כגיהוץ הייתה עבורך קשה ומתישה. אפילו מסוכנת, כי אז היה עליך לחשוב רבות אודות מה לעשות בכל רגע נתון. ריח של חנות סבונים היה יכול להיות כה מלחיץ, שהוא היה מציף אותך עד לנקודה בה הייתה מתעוררת בך בחילה, מה שהיה גורם לך לעזוב את הקניון במצב רוח רע.

עבור חלק מהילדים, ויסות חושי אינו מתפתח בקלות. מכיוון שהם לא יכולים לסמוך על חושיהם שייתנו להם תמונת מצב מדויקת של המציאות, הם לא יודעים כיצד להגיב לגירויים החושיים השונים, וייתכן שיחוו קושי בלמידה או בהתנהגות מותאמת. הצעד הראשון בדרך לשיפור יכולותיו החושיות של ילדך הוא לגלות אמפתיה כלפי האופן בו הוא חווה את העולם סביבו. 

עבור רוב הילדים, ויסות חושי תקין מתפתח באופן טבעי. כשילדים לומדים אודות תחושות חדשות, הם מפתחים ביטחון לגבי כישוריהם ומשפרים את היכולת שלהם להגיב בהתאם לגירויים הללו. כך, הם מסוגלים להשיג ולעשות יותר ויותר. לדוגמא, תינוק נבהל ובוכה כאשר אמבולנס עובר ליד עגלתו, אך מספר שנים לאחר מכן, כאשר התינוק יהיה לנער, הוא יכסה את אוזניו עד יעבור רעש בעודו צופה באמבולנס חולף על פניו. כאשר הנער יהפוך למבוגר, ייתכן שהוא פשוט יפסיק לדבר בטלפון עד שהאמבולנס יעבור. עם חלוף השנים וככל שיכולות ויסות חושי צוברות ניסיון בזיהוי גירויים שונים, נתיבים חשובים במערכת העצבים הופכים לחזקים ומוגדרים יותר, וכך ילדים יכולים להתמודד עם אתגרי החיים באופן יעיל יותר.

חשוב לומר שזה נורמלי לחלוטין שיהיו מספר קשיים חושיים במידה סבירה, אך עבור ילדים הסובלים מבעיות ויסות חושי, רבים מהסימפטומים הבאים יכולים להפריע ולגרום לקושי בפעילויות יומיומיות ובלמידה:

Watercolor Stain

רגישות יתר או תת רגישות למגע, מראות שונים, צלילים, תנועות, טעמים או ריחות.

קושי עם מעבר מפעילות אחת לאחרת, או מסיטואציה אחת לאחרת

קושי לעבור ממצב של ערנות ואקטיביות למצב רגוע ונינוח (כמו למשל, קושי להירדם או ללכת, או עשיית פעילות שקטה לאחר שהיו אקטיביים ולהיפך).

רגישות להסחות דעת וקושי לשים לב ולהתרכז במה שעליהם לעשות.

יוצאים מפוקוס או נסוגים לתוך עצמם לעיתים קרובות.

חוסר נוחות בסיטואציות קבוצתיות.

פעלתניים במידה גבוהה מדי או נמוכה מדי.

Watercolor Stain

מסורבלים, חסרי ביטחון או חשים שהם טיפשים או מוזרים.

עיכובים התפתחותיים או חינוכיים והתנהגות משתטה או שאינה בוגרת.

נוקשות או חוסר גמישות לעיתים.

Pink Splash

תגובות אינטנסיביות וחסרות פרופורציה לסיטואציות.

אימפולסיביות עם מעט או ללא שליטה עצמית.

קושי להתמודד עם תסכול, נטייה לחוות התקפי זעם ארוכים ואינטנסיביים יותר מילדים אחרים, וקושי רב יותר לחזור להיות רגועים שוב.

Orange Splash

CBT

ילדים ובני נוער עם הפרעת ויסות חושי, מתמודדים לעיתים קרובות עם חוסר הבנה מצד סביבתם, ואף סובלים מקשיי השתלבות בגן או בבית ספר, זאת בין השאר בגלל הקושי שלהם לווסת רגשות כאשר הם מורגשים מוצפים מבחינה חושית. הקושי לווסת רגשות אינו חייב להתבטא רק באלימות או התקפי זעם מצדו של הילד, אלא לעיתים גם בהיעדר מוטיבציה שלו לעשייה והימנעותו ממצבים חברתיים.

כשמתבגרים מגיעים אליי לטיפול, נושא מרכזי שעליו אנו עובדים הוא שיפור היכולת שלהם לווסת רגשות. כאשר הילד לומד לזהות את רגשותיו השונים, להכיר אותם ומתי הם עולים, הוא יכול להשתמש בכלים שנרכשו בטיפול על מנת לווסת את עצמו במצבים חברתיים בזמן אמת.

המפגשים נערכים הן בקליניקה, שם נעשה שימוש בשיח, משחק ויצירה באופן שהינו ידידותי, נגיש ומהנה, או בפארק שליד הקליניקה, שבו ניתן יותר מקום לתנועה ולפיזיות כאמצעי שמאפשר מגע עם העולם הנפשי של המתבגר.

Oasis
bottom of page