top of page
 CBT - טיפול קוגניטיבי התנהגותי לנוער ומבוגרים

מה זה CBT ?

טיפול נפשי יעיל ומוכח מחקרית המקנה כלים מעשיים לשיפור איכות החיים.

שיטת ה CBT (טיפול קוגניטיבי התנהגותי) נפוצה היום בעולם, וידועה כשיטה הטובה ביותר לטיפול במשברים ואתגרים נפשיים, זאת בשל היותה קצרת טווח וממוקדת. דרכה ניתן להקל על קשיים הנובעים מהפרעות שונות כגון דיכאון, חרדות ופוביות ספציפיות, קשב וריכוז והיפראקטיביות, אנורקסיה, פוסט טראומה ועוד. שיטה זו נחשבת לשיטת הטיפול הנחקרת והמצליחה בעולם.

לצורך הניסוי הבא תזדקקו לעיפרון (או עט). מוכנים? נתחיל. שימו את העיפרון בין שיניכם למשך שלושים שניות. עכשיו, בדקו כיצד אתם מרגישים. כעת תעמדו (אם מתאפשר), תניפו את ידיכם פרושות לצדדים כמנצחים. הישארו כך כחצי דקה. איך אתם מרגישים עכשיו? מרגיש אליפות נכון? בשני המקרים נחוש שיפור לטובה בתחושתנו. יש סיבה לשינויים שחשתם במצב רוח, והיא הקשר הבלתי אמצעי בין הגוף לנפש. לא משנה כמה נבוא במגע עם העולם הנפשי והרגשי שלנו, כל עוד הגוף לא יקבל התייחסות, משהו ישאר לא פתור. לצורך כך גישת ה CBT שמה דגש מיוחד על התגובות הפיסיולוגיות בזמן שהרגשות השונים עולים, הבנתן ולאחר מכן ויסות שלהן (לצפייה בניסוי העיפרון).

Carrying Pencil

מי אני?

אסף לוי

שמי אסף, פסיכותרפיסט ומטפל קוגניטיבי התנהגותי מוסמך בעל ניסיון מקצועי נרחב בטיפול בהפרעות ומשברים הקשורים בעולם הנפש והרגש.

בשנים האחרונות ישנה התקדמות בתחום המדעי המראה עד כמה יציבותו של עולם הנפש תלויה ונסמכת על הקשר שלנו עם גופנו. או במילים אחרות, עד כמה זה חשוב להיות במגע לא רק עם האופן בו אנו חושבים, מרגישים או הדרך בה העבר השפיע עלינו, אלא גם עם מה שעולה בגוף.

אני מזמין אותך להתרשם מהיעילות של CBT, למסע אישי של גילוי, צמיחה והתחזקות.

לפרטים נוספים ולשיחת ייעוץ ללא התחייבות, ניתן להשיגני בטלפון ובאי מייל הרשומים בתחתית העמוד או בתפריט, ובצ'ט הנמצא כאן באתר.

Anchor 1
ויסות חושי

 ויסות חושי 

ויסות חושי מתייחס לאופן בו אנו משתמשים באינפורמציה שמגיעה מחושינו הגופניים ומסביבתנו החיצונית. נהוג לחשוב על החושים כמבודדים אחד מן השני אך למעשה כל החושים שלנו עובדים יחד על מנת לספק לנו תמונה מהימנה של העולם ושל מקומנו בו.

עבור חלק מהילדים, ויסות חושי אינו מתפתח בקלות (ידוע שכ- 10% עד 15% מהילדים מתמודדים עם קשיי ויסות חושי). מכיוון שאינם יכולים לסמוך על חושיהם לצורך קבלת תמונת מצב מדויקת של המציאות, הם אינם יודעים כיצד להגיב לגירויים חושיים שונים, וייתכן שיחוו קושי בלמידה או בהתנהגות מותאמת.

איך טיפול CBT יכול לעזור?

טיפול CBT מעניק דגש ייחודי לאופן בו אנו מווסתים רגשות. כאשר יכולותיו של הנער והמתבגר לווסת רגשות משתפרת, הורים מופתעים לעיתים קרובות מכך שגם הבעיות החברתיות שלו נפתרות כמעט מאליהן. נוסף לעבודה על ויסות רגשות, כחלק מהשיטה, יילמדו טכניקות להטיית קשב שיאפשרו לילדך להתמודד עם גירויים חושיים שלעיתים עלולים להציף אותו.

purple-and-red-ink-pool-on-white_4460x44

  קשב וריכוז והיפראקטיביות 

​הפרעת קשב וריכוז מאופיינת בחוסר תשומת לב, היפראקטיביות ולעיתים אימפולסיביות.

ילדים עם הפרעת קשב וריכוז לעיתים קרובות מתקשים לתפקד בבית ובבית הספר ועלולים לחוות קושי בלייצר חברויות או לשמור על קשרי חברות קיימים.

אם ההפרעה אינה מטופלת, היא עלולה להשפיע לרעה על היכולת לתפקד בלימודים ובעבודה, וכן על ההתפתחות הסוציאלית רגשית.

הפרעת קשב וריכוז נפוצה יותר בקרב בנים, שעבורם האימפולסיביות וההיפראקטיביות עלולים להתבטא כהתנהגות שמפריעה למי שסביבם.

איך טיפול CBT יכול לעזור?

ממצאים ממחקרים אחרונים שבדקו קשב וריכוז בקרב ילדים ונוער, מראים שטיפול נפשי מותאם אישית משפר משמעותית את היכולת של הילד או המתבגר להתרכז לאורך זמן, את התנהגותו ואת תהליכי החשיבה שלו.

green-orange-and-yellow-ink-cloud_4460x4
קשב וריכוז

 חרדה 

כולם מרגישים חרדים מדי פעם. חרדה היא רגש טבעי ונורמלי. נחוש חרדה לפני מבחן, כאשר נתמודד עם קונפליקטים בעבודה או כשנעמוד בפני החלטה חשובה.

עם זאת, הפרעות חרדה הן שונות. אנשים הסובלים מהפרעת חרדה מתקשים לנהל חיים נורמליים.

איך טיפול CBT יכול לעזור?

מחקרים מראים שטיפול התנהגותי קוגניטיבי הנערך על ידי מטפל מיומן יכול להפחית חרדה באופן משמעותי ולעיתים אף להעלים אותה לגמרי. ההישגים הטיפוליים, בניגוד לשיטות טיפול אחרות, נשמרים לאורך זמן.

השיפור ביכולת להתמודד עם חרדה נובע בחלקו מכך שמקורה של החרדה באמונות ותפיסות שגויות שלנו ביחס לסביבתנו. כאשר נפתח מודעות לאמונות אלה, יהיה זה צעד ראשון בדרך לפתרון הבעיה. 

purple-ink-cloud-with-black-drops_4460x4
חרדה

 דיכאון 

דיכאון הוא מצב נפשי נפוץ המשפיע באופן שלילי על רגשות, על מחשבות והתנהגות. דיכאון מעורר תחושות של עצבות ו/או אובדן עניין בדברים שבעבר הסבו הנאה, מה שעלול להוביל למגוון בעיות רגשיות ופיזיות ולהגביל את היכולת לתפקד בעבודה ובבית.

איך טיפול CBT יכול לעזור?

טיפול CBT מסתמך על שיטות חדשניות ומוכחות לטיפול בדיכאון. במהלך הטיפול, נלמד להכיר אמונות ומחשבות מכשילות שיש לך ושהן הגורם לדיכאון. יותר מכך, הן הסיבה לכך שהדיכאון עלול להימשך לעיתים חודשים ואף שנים. תוך התוודעות לתהליכי חשיבה מכשילים, נלמד לאמץ מחשבות בריאות יותר, ובהמשך גם מצבך הרגשי ישתפר.  ידוע שלעיתים לוקח לתרופות פסיכיאטריות מספר שבועות עד שהן משפיעות. בטיפול CBT ניתן להרגיש את השינוי החל מהפגישות הראשונות.

yellow-ink-with-black-drops_4460x4460.jp
דכאון

 הסמכות מקצועיות 

פסיכותרפיה

  • דוקטורנט במסלול פסיכואנליזה ופרשנות אוניברסיטת בר אילן

  • מטפל קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מוסמך מטעם מכון פסגות לטיפול והכשרה

  • תואר שני (מצטיין דיקן) בחוג לייעוץ והתפתחות האדם (ביבליותרפיה) מטעם אוניברסיטת חיפה.

  • תואר ראשון בפסיכולוגיה ופילוסופיה מטעם אוניברסיטת תל אביב.

אסף לוי
פסיכותרפיסט קוגניטיבי התנהגותי
TAU
HaifaLogo
צור קשר
bottom of page